Jak na zdravý spánek s Lunesto

Řekni mi, jaký spánek máš, a já ti řeknu, jak zdravým jsi člověkem

Je sladký, růžový, hluboký nebo třeba blahodárný. Všichni ho máme rádi, ale ne každý ho máme dostatek. Když je nekvalitní, může nám způsobit zdravotní problémy, deprese nebo třeba obezitu. O čem je řeč? No přeci o spánku, základní lidské potřebě. Neptejte se, co může dobrý spánek udělat pro vás (protože to je nabíledni), ale co můžete vy udělat pro něj!


Během spánku dobíjíme
baterky

Spánek je proces, který mění režim našeho těla. Ve spánku relaxujeme a regenerujeme. Charakteristická je pro něj změna činnosti mozku, kdy dochází ke ztrátě vědomí, uvolnění svalstva, snížení tělesné teploty a krevního tlaku, zpomalení dýchání a snížení citlivosti na podněty. Spánek je nezbytný pro normální fungování naší psychiky, takže stojí za to ho nepodceňovat.

Většina lidí sice ví, že mezi zdravím a spánkem je jasná souvislost, ne vždy se ale chovají tak, aby spali dobře. Přitom když budete pořádně spát, předejdete například:

  • celé řadě degenerativních onemocnění (Alzheimer, zažívací obtíže, kardiologické obtíže),
  • podrážděnosti,
  • únavě
  • nebo špatnému soustředění.

To je všechno hezké, říkáte si, ale jak toho mám dosáhnout? Přinášíme vám tipy jak na to!


Prostředí: ložnice jen na spaní a dobrá matrace v ní

Někdo má ložnici, a především postel jako středobod svého světa. Na posteli nejen že spí, ale také jí, sleduje seriály, pracuje, vyřizuje telefonáty nebo se věnuje háčkování kulichů. Takový člověk ale nedělá dobře, protože ložnice je tu jen na dvě věci: na sex a na spánek. Nic jiného byste do ní neměli tahat. Jako taková by měla splňovat i další kritéria, například:

  • Pořádná postel: rošt je přizpůsobený tvaru těla, matrace není ani moc tvrdá (to pak tlačí na boky a ramena), ani moc měkká (způsobuje prověšení páteře).
  • Čistá postel: pravidelně ji převlékejte a udržujte v čistotě, zabráníte tak alergiím a infekcím
  • Zatemnění: než půjdete spát, zatáhněte záclony, rolety nebo žaluzie - světlo je nepřítelem dobrého spánku.
  • Teplota: v ložnici udržujte teplotu mezi 18 - 22 °C.
  • Větrání: v dobře vyvětrané ložnici se vyspíte líp než v zatuchlé. Pokud máte příliš suchý vzduch, je na místě ho zvlhčovat.
  • Klid: v ložnici byste neměli mít žádný zdroj zvuku & hluku, jako například televizi či rádio. A pokud už v pokoji třeba televizi máte, rozhodně u ní neusínejte.

 

Délka spánku

V tomto bodě to máme každý jinak. Hlavním kritériem je to, zda se po probuzení cítíme odpočatí, či ne. V zásadě lze ale říct, že byste neměli spát méně než 6 hodin. Ale pozor na zbytečně dlouhý spánek. Více než 9 hodin pak prospívá hlavně dětem a dospívajícím, vy se zbytečně „nepřespávejte“.

 

Změna návyků

Tohle bude asi pro většinu lidí největším oříškem. Ale přesto radíme, abyste tento bod nepodceňovali. Takže co všechno ještě můžete pro dobrý spánek udělat?

  • Usínejte v pravidelnou dobu: jasně, dospěláci mají spoustu povinností a starostí, musí toho během dne spoustu stihnout, pracovat, postarat se o děti a domácnost, morče, křečka, psa i kočku, a když v 9 večer padnou na gauč před televizí, chtějí mít ještě své dvě hodinky pohody. Tady může pomoci lepší organizace času během dne. A taky - nemusíte všechno dělat jenom vy. Děti umyjí nádobí, manžel umyje děti a vy rázem uspoříte půl hodinku!
  • Před spaním odložte mobil a vypněte televizi: aspoň hodinu před usnutím byste neměli koukat do obrazovek, protože součástí jejich svitu je i takzvané modré světlo. Proč právě to ovlivňuje kvalitu spánku? Protože je součástí běžného slunečního záření. A aby náš mozek dostal signál, že se může začít připravovat na spánek, měl by dostatečně dlouho před usnutím mít co nejmenší přísun tohoto záření. Navíc sociální sítě ovlivňují naši pozornost a psychický stav, a to ne vždy v tom pozitivním směru.
  • Pozor na to, co před spaním jíte a pijete: aspoň 4 hodiny před spaním byste neměli pít alkohol nebo kouřit, 6 hodin před spaním pak nepijte kávu nebo jiné nápoje, které obsahují kofein. Před spaním také nepřijímejte zbytečně moc jakýchkoli tekutin, abyste v noci zbytečně necourali na WC. K večeři je lepší si dát třeba salát než bůček. Lehké jídlo k lehkému usínání vede.
  • Nezapomeňte na pravidelný pohyb: pokud to jen trochu jde, snažte se přes den hýbat. Nemusíte rovnou podávat výkony jako vrcholový sportovec, ale do práce můžete na kole místo autem, večer si můžete vyrazit na procházku, místo abyste koukali na Výměnu manželek, nebo si můžete zacvičit jógu.
  • Před spaním „vypněte“ - rozhodně před spaním nepracujte ani neřešte problémy lidstva. Práce počká a lidstvo stejně nespasíte.

 

Pokud nic nepomáhá, jděte štěstíčku trochu naproti

Jasně, je spousta důvodů, proč se vám i přes výše zmiňované rady nemusí zdravý spánek zadařit. Tady jsou ještě některé tipy:

  • Brýle blokující modré světlo - pokud z nějakého důvodu nemůžete eliminovat modré světlo v domácnosti, měli byste tyto brýle nosit alespoň 3 hodiny před spaním.
  • Špunty do uší - máte hlučné sousedy nebo hlučnou zahrádku od místní restaurace pod okny? Pak vám mohou pomoci kvalitní špunty do uší. Zkuste třeba naše znovupoužitelné Lunesto DreamZzz.
  • Potravinové doplňky - řada výrobců nabízí i různé preparáty, které pomáhají s kvalitním spánkem. Můžete zkusit třeba naše přírodní kapsle pro lepší spánek Lunesto Sleep.

 

A to je všechno. Ať je vaše cesta ke kvalitnímu spánku snadná a bezbolestná!